Halloween w Danii

Czy Halloween w Danii to tradycja nowa? Kiedy się pojawiła i czy jest popularna? Na te pytania spróbuję odpowiedzieć w artykule!

W dawnych czasach 1 listopada oraz 1 maja były tak zwanymi „skidgedage” czyli „dniami zamiany”. Odnosiły się one do pracowników gospodarstw, którzy byli zatrudnieni na etacie i dwa razy w roku zmieniali się ze swoimi zastępcami. Skiftedage nijak nie odwoływały się jednak do dnia Wszystkich Świętych ani nie miały nic wspólnego ze śmiercią. Święta Zmarłych w Danii nie ma i dlatego nie można mówić o żadnych specjalnych obchodach. Całkiem popularne stało się jednak Halloween, które na dobre zagościło w społeczeństwie duńskim.

Halloween – skąd ta tradycja?

Halloween pochodzi z pogańskiej tradycji irlandzkiej zwanej Samhain. Kiedy Irlandia przyjęła chrześcijaństwo, święto przemianowano na „All Hallows Eve”, co skrócono do „Halloween”. Początkowo Irlandczycy wycinali straszne i pokraczne twarze z buraków i umieszczali je przed domostwami, by tym samym odstraszyć złowrogie demony. Po tym jak fala irlandzkiej emigracji zalała Stany Zjednoczone, buraki zostały zastąpione dyniami, gdyż tych w USA było pod dostatkiem. Halloween to przede wszystkim święto świata anglosaskiego, które szczególnym kultem obdarzone jest w USA. Przez to że kultura amerykańska jest silnie obecna w Danii, Duńczycy z łatwością przejęli tę rozrywkową tradycję.

Halloween w Danii – kiedy się pojawiło?

Trend obchodzenia Halloween rozpoczął w Danii się pod koniec lat 90-tych, kiedy to tabloid Ekstra Bladet zaczął organizować halloweenowe imprezy. W ślad za nim poszły m.in. park rozrywek Tivoli oraz sieć sklepów z zabawkami BR. Starsza część społeczeństwa nieustannie narzeka na amerykanizację Danii, ale młodzi bez podobnego czarnowidztwa organizują halloweenowe popijawy, przebierają się i dekorują domy. Nota bene dzięki nieodłącznemu elementowi halloweenowej dekoracji jakim są dynie, uprawa tego warzywa przeżywa w Danii prawdziwy renesans. Halloweenowa gorączka udziela się również sklepom, restauracjom, szkołom i urzędom. W wielu domach można zauważyć girlandy w kształcie duchów lub pajęczyn czy dynie przerobione na lampiony.

Halloween po duńsku

Duńskie dzieci, podobnie jak ich amerykańscy rówieśnicy, w halloweenową noc chodzą po sąsiedzkich domostwach zbierając słodycze. Zamiast angielskiego zwrotu „trick or treat” mówią po duńsku „slik eller ballade”. Zwyczaj chodzenia po domach nazywa się rasle. Ze względu na to, że Halloween nie jest jeszcze masowym świętem w Danii i obchodzi je mniej niż połowa społeczeństwa, nie wszyscy obywatele są przygotowani na wizytę dzieci przebranych za wiedźmy, trolle, duchy i kościotrupy.

Duńska wersja Halloween

Prawdziwie nordycką odpowiedzią na amerykańską wersję Halloween jest ruchome święto Fastelavn, które zazwyczaj wypada w lutym. Choć ma ono korzenie chrześcijańskie, z czasem ewoluowało w zabawę stricte karnawałową, a jego nieodłącznym elementem jest beczka. W przeszłości umieszczano w niej kota, którego po ostatecznym rozbiciu beczki zabijano – co miało zapewnić ochronę przed nieczystymi siłami. Z biegiem czasu w skutek podwyższenia standardów moralnych i etycznych, kota zastąpiono słodyczami. Beczkę zawiesza się na sznurze, po czym grupa dzieci po kolei próbuje roztrzaskać kijem jej drewniane ścianki. Dziecko któremu uda się ta sztuka, zdobywa tytuł „kociego króla”. Słodycze są tymczasem sprawiedliwie dzielone między uczestników zabawy. Natomiast wieczorem dzieciaki ruszają na „rasling” w poszukiwaniu cukierków. Kostiumy i przebrania są również częścią Festelavn jednak niekoniecznie muszą być one straszne lub upiorne.

Bez względu na to czy znajdujecie się w Polsce czy w Danii, całej społeczności Nordic Talking życzę HAPPY HALLOWEEN!

Kinga Eysturland

Zajrzyj na Facebooka!

Opublikowany przez Kiærunek: Dania Poniedziałek, 4 lutego 2019

Bibliografia:

International Community DK: https://internationalcommunity.dk/en-US/News/Nyhedsvisning?Action=1&NewsId=3311&M=NewsV2&PID=261  (27.10.2019)

Farerskie kadry – https://farerskiekadry.pl/tag/gryla (27.10.2019)

Uni Avisen: https://uniavisen.dk/en/this-is-danish-halloween/ (27.10.2019)

Clauditta Blog: http://clauditta-blog.blogspot.com/2016/10/jak-obchodzi-sie-halloween-w-danii.html (27.10.2019)