Duńscy muzycy

Duńscy muzycy, których warto znać

Duńscy muzycy zostali pokochani przez cały świat, choć nie każdy wie, że krajem ich pochodzenia jest właśnie Dania. Dlatego duńska scena muzyczna jest warta poznania. Kogo więc warto słuchać?

MØ, a tak naprawdę Karen Marie Aagaard Ørsted Andersen, urodziła się w 1988 roku w Odense. Bez wątpienia jest obecnie najbardziej znaną duńską piosenkarką. Jest porównywana do takich artystek, jak Grimes czy Twin Shadow. Jej debiutancki album, , No Mythologies to Follow, został wydany w marcu 2014 roku. Współpracowała z wielkimi artystami, m.in. z Elliphant (One More), Iggy Azaleą (Beg for it), Justinem Bieberem (Cold Water), czy najbardziej znany kawałek – Major Lazer i DJ Snake (Lean On). Ciekawostka! Mø, po duńsku, oznacza pokojówkę lub dziewicą.

Medina

Medina Danielle Oona Valbak urodziła się w Århus. Jej matka jest Dunką, a ojciec Chilijczykiem.  Sławę przyniósł jej kawałek “Kun for mig“, który wydała w 2008 roku. Do tej pory Medina sprzedała ponad 500 tysięcy singli i ponad 130 tysięcy albumów. W 2010 roku zadebiutowała na scenie międzynarodowej albumem “Welcome to Medina”, a przetłumaczony na język angielski singie; “Kun for mig” (“You & I”) stał się bardzo popularnym hitem w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ostatecznie zdecydowała się kontynuować śpiewanie po angielsku.

Trentemøller

Anders Trentemøller urodził się w Kopenhadze. Jest multiinstrumentalistą, DJ-em i producentem muzyki indie/elektronicznej. Swój debiutancki album, The Last Resort, wydał w 2006 roku. Znany jest z remixów utworów takich artystów, jak Röyksopp, Moby Franz Ferdinand, Depeche Mode czy The Knife.

Clara Sofie

Clara Sofie Fabricius Rosenhoff urodziła się w Gentofte, na północ od Kopenhagi. Po ukończeniu magistra na kierunku Kultura Współczesna wyjechała do Londynu, później do Nowego Jorku. Za granicą pracowała nad swoją solową karierą muzyczną. Jednak przełom nastąpił w 2010 roku, dzięki współpracy z DJ-em Rune RK.

Jacy są inni duńscy muzycy, których warto poznać? Z pewnością jest ich więcej! Dajcie znać! Na pewno powstanie jeszcze więcej, muzycznych wpisów!