10 faktów o LEGO

Klocki Lego to często pierwsze skojarzenie, jakie mamy z Danią. Myśl o nich przenosi nas w świat dzieciństwa i dobrej zabawy. Czy budując kolejną wieżę, dom lub figurkę zastanawialiście się kiedyś, kto wpadł na tak genialny pomysł, by zaprojektować i wykonać proste z pozoru, ale niesamowicie rozwijające kreatywność i wyobraźnię zabawki? Poniżej znajdziecie garść faktów dotyczących LEGO.

 1. Klan Christiansenów

Od roku 1932 aż do dziś, Grupą LEGO zarządza rodzina Christiansenów. Pomysłodawcą marki stał się Ole Kirk Christiansen. W 1958 roku przedsiębiorstwo przejął jego syn, Godtfred Kirk Christiansen. 20 lat później, rola ta przypadła w udziale Kjeldowi Kirk Kristiansenowi, wnukowi założyciela. To właśnie on wpadł na pomysł produkowania zestawów tematycznych Lego. Ze swoim majątkiem przekraczającym 10 miliardów dolarów, uznaje się go za jednego z najbogatszych ludzi w Danii. W 2004, zarządzanie przedsiębiorstwem oddano po raz pierwszy w ręce osoby z poza rodziny – Jørgenowi Vig Knudstorpowi. W styczniu 2017 roku zastąpił go brytyjski przedsiębiorca, Bali Padda. Jednak po 8 miesiącach, nazwisko Christiansen powróciło na kierownicze stanowisko w Grupie LEGO, – nowym prezesem został Niels Christiansen.

 

źródło: lego.com, Søren Thorup Sørensen,  Thomas Kirki Kristiansen, Kjeld Kirk Kristiansen, Jørgen Vig Knudstorp

 

2. Baw się dobrze

Nazwa Lego powstała z połączenia dwóch duńskich słów: Lek godt, po polsku: “baw się dobrze”. Dodatkowo, po łacinie  “lego” oznacza “składam”. Od razu wiadomo, jaka jest idea istnienia tej marki. Sprytne, prawda?

3. Billund

W mieście Billund znajduje się główna siedziba Grupy LEGO oraz największy na świecie park rozrywki Legoland. Wyjątkowe miejsce, w którym wszystko zbudowane jest z… klocków Lego oczywiście! Znajdziemy tam miniatury znanych budowli, posągów i innych obiektów. Na zdjęciu poniżej możecie podziwiać fragment Kopenhagi, w miniaturowej wersji Lego.

 

4. ABS

Czy wiecie, z czego dokładnie produkowane są klocki Lego? To tworzywo sztuczne, o trudnej nazwie terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy, w skrócie ABS. Współcześnie ma ono szerokie zastosowanie, m.in. w druku 3D. Zabawki Lego zaczęto produkować z tworzywa sztucznego w 1947 roku, natomiast materiałem wykorzystywanym wcześniej, było drewno.

5. Opatentowany sposób łączenia klocków

W 1958 roku, a więc w tym samym, w którym zmarł pomysłodawca marki Lego, opatentowano sposób łączenia klocków. Odtąd tylko firma Lego miała prawo do produkcji kosteczek z charakterystycznym systemem wpustek i gniazd. Dokładnie po 50 latach, wyłączne prawo do kształtu klocków zostało przedsiębiorstwu odebrane. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie klocki wyprodukowane od 1958 roku pasują do siebie idealnie, gdyż ich wzór nigdy nie uległ zmianie!

 

6. 915 103 765 możliwości

Jeżeli chcesz połączyć ze sobą dwa klocki Lego, możesz to zrobić na 24 różne sposoby. Jeżeli dołożysz jeszcze jednego, to  masz już 1060 możliwości. Gdy sięgniesz po jeszcze trzy klocki, a zatem będziesz mieć ich łącznie sześć, to liczba kombinacji, jakich możesz teraz wykonać, wynosi aż 915 103 765!

 7. Ludziki Lego

Dzisiaj znajdziecie je niemal w każdym zestawie Lego. Warto jednak wiedzieć, że ich produkcja w takim kształcie, jaki znamy współcześnie – a więc z ruchomymi częściami, które możemy ze sobą dowolnie łączyć – rozpoczęła się dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych, w miarę rozwoju firmy i pomysłów na tworzenie kolejnych zestawów.

 

8. Lego w Księdze Rekordów Guinnessa

Nazwa Lego wielokrotnie pada w Księdze Rekordów Guinessa. Do najciekawszych, stanowionych przy użyciu klocków Lego należy największy statek Lego, zbudowany przez duńską firmę DFDS w 150. rocznicę istnienia przedsiębiorstwa. Statek mierzył nieco ponad 12 metrów!  Z kolei Niemcy razem ze Szwajcarami zbudowali największy obraz z klocków Lego, prezentujący mapę Szwajcarii. Jego powierzchnia to 153 metry kwadratowe, a ilość użytych do budowy klocków wynosiła ponad 2 miliony. Największym fanem klocków Lego, bo posiadającym w swojej prywatnej kolekcji aż 1091 zestawów, okazał się Kyle Ugone. Dzięki temu, iż zbiera klocki Lego od 1986 roku i zgromadził ich tak ogromną ilość, trafił do Księgi Rekordów Guinessa.

 

9. Dom z klocków Lego

Jak bardzo trzeba kochać klocki Lego, aby zbudować z nich dom? To pytanie można by zadać Brytyjczykowi Jamesowi May, który do realizacji swojego marzenia użył w 2009 roku prawie 3,5 miliona klocków. Wyposażenie, łącznie z meblami, toaletą i prysznicem również stworzono z tych malutkich kosteczek. Niestety, dom dzisiaj już nie istnieje. Odnośnie punktu powyżej, dom ten również znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa.

 

źródło: flickr.com

 

10. Kapcie, które chronią stopy

Znacie ten ból, gdy skradacie się nocą do lodówki i nagle trafiacie bosą stopą na porozrzucane po podłodze klocki Lego? Pozostaje w pamięci na długo!  Producenci Lego postanowili zaradzić takim sytuacjom i wypuścili limitowaną serię kapci “chroniących przed skutkami nadepnięcia na klocki”. Niestety było ich jedynie 1500 par, a wszystkie rozeszły się w ekspresowym tempie.

 

źródło: wysokieobcasy.pl