10 faktów o królowej Małgorzacie II

16 kwietnia, duńska monarchini skończyła 80 lat! Z okazji jubileuszu postanowiłam podzielić się z Wami garścią ciekawostek na temat Małgorzaty II.

Fakt 1

Małgorzata II przyszła na świat 16.04.1940 r. w kopenhaskim pałacu Amalienborg, jako córka króla Danii Fryderyka IX i królowej Ingrid. Jest przedstawicielką najstarszej na świecie monarchii i zakresie ciągłości zasiadania na tronie.

Fakt 2

Pełne imię i nazwisko królowej to Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid Glücksburg. Trzecie imię królowej jest pochodzenia islandzkiego i zostało nadane, by uhonorować dziadka ze strony ojca, który nosił tytuł króla Islandii.

Fakt 3

Pretendentką do duńskiego tronu Małgorzata została dopiero jako 13-latka, za sprawą aktu sukcesyjnego z marca 1953 r. Dawał on prawo zasiadania na tronie kobietom z rodziny królewskiej, o ile nie miały one brata.

Fakt 4

Młoda Małgorzata zdobyła gruntowne wykształcenie zarówno w kraju jak i za granicą. Studiowała m.in. archeologię, politologię i ekonomię.

Fakt 5

W czerwcu 1967 roku Małgorzata poślubiła francuskiego dyplomatę – Henriego de Laborde de Monpezat. Książe Henryk do końca swoich dni mówił po duńsku z francuskim akcentem, co rozczulało poddanych. Zmarł w lutym 2018 roku na nowotwór płuc.

Fakt 6

Małgorzata wstąpiła na tron duński 14 stycznia 1972 roku, obejmując władzę po zmarłym ojcu. Została tym samym drugą duńską monarchinią, zaraz po swojej imienniczce – Małgorzacie I (1375 – 1412), która zasłynęła m.in. utworzeniem Unii Kalmarskiej.

Fakt 7

Małgorzata i Henryk doczekali się dwóch synów i ośmioro wnucząt, z których pierwszy w kolejce do tronu jest książę Fryderyk.

Fakt 8

Królowa przejawia talenty artystyczne i literackie, przy czym często publikuje pod pseudonimem. Jest autorką kilku książek, w tym bajek dla dzieci. Jej prace zilustrowały również duńskie wydanie „Władcy Pierścieni”. Królowa samodzielnie zaprojektowała również talię kart.

Fakt 9

Małgorzata II jest nałogową palaczką papierosów i zarzeka się, że nie chce zrezygnować z tej szkodliwej dla zdrowia przyjemności.

Fakt 10

Królowej Małgorzacie rząd polski nadał dwa odznaczenia – Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1993) oraz Order Orła Białego (1995).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.